Chen Miner was appointed director of the Standing Committee of Guizhou Provincial People’s Congress my128.net

Chen Miner, director of the Guizhou Provincial People’s Congress   Sun Zhigang was appointed governor of Guizhou Province, local leaders — people.com.cn people.com.cn February 1 Beijing Xinhua (Tang Jiayi) according to the "Guizhou daily" news, the afternoon of January 30th, Guizhou Province, the four meeting of the twelve National People’s Congress held its third plenary meeting. After the vote, Chen Miner was elected chairman of the Standing Committee of the twelfth Guizhou Provincial People’s Congress; Sun Zhigang was elected governor of Guizhou province; Li Min was elected as deputy director of the Standing Committee of the twelfth Guizhou Provincial People’s Congress; Ding scholarship, Liu Fucheng was elected member of the Standing Committee of the twelfth Guizhou Provincial People’s congress. According to people.com.cn database shows local leaders, Chen Miner, the Guizhou provincial Party committee secretary Sun Zhigang since October 2015, acting governor of Guizhou Province, Li Min previously served as director of Guizhou Provincial Department of finance, Party secretary. The resume of Chen Miner Chen Miner Chen Miner, male, Han nationality, born in September 1960, Zhejiang Zhuji people, in August 1981, September 1982 Chinese joined the Communist Party, the Central Party school graduate. 1978.10 Shaoxing Normal College Department of professional learning Chinese Chinese 1981.08 Shaoxing normal college propaganda department director of Zhejiang provincial Party school 1982.09 class 1983.05 theoretical teachers in Zhejiang province Shaoxing municipal Party school instructor 1984.01 has served as the Zhejiang province Shaoxing municipal Party Committee Propaganda Department Director, deputy chief minister of the Propaganda Department of the 1987.03 Zhejiang province Shaoxing County Propaganda Department 1987.06 Zhejiang province Shaoxing County Committee 1989.08, Zhejiang Province, Shaoxing municipal Party Committee Propaganda Department Vice Minister of the 1990.12 Zhejiang Province, deputy secretary of Shaoxing County in Zhejiang province 1991.02 Shaoxing County Deputy Secretary of the county magistrate in 1994.06 in Zhejiang province Shaoxing county Party committee, county government County of Zhejiang province in 1994.09 Shaoxing County Party Secretary (during the period: 1995.09-1996.07 at the Central Party school year training young cadres to learn) 1996.08 Zhejiang Province, Shaoxing municipal Party committee member of the Standing Committee, the Secretary of Shaoxing Zhejiang 1997.11 The Standing Committee of Jiangsu Province, Ningbo Municipal Committee, vice mayor of the municipal government (1995.09-1998.07 at the Central Party School of law graduate class professional learning) Deputy Secretary of Zhejiang province 1999.05 Ningbo municipal Party Committee Propaganda Department minister, Minister of the Propaganda Department of the Deputy Secretary of the deputy mayor of Zhejiang municipal government of municipal Party committee of Ningbo province 1999.09 1999.12 Zhejiang daily newspaper group president and party secretary of Zhejiang provincial Party Committee Propaganda Department Minister 2002.06 2001.12 Zhejiang provincial Party Standing Committee, 2007.05 Standing Committee of Zhejiang provincial Party committee, deputy governor of the provincial government, the 2007.06 Standing Committee of Zhejiang provincial Party committee, deputy governor of the provincial government (executive in charge), deputy secretary of the Deputy Secretary of the Guizhou provincial Party committee deputy secretary 2012.01 2012.12 Guizhou provincial Party committee, provincial vice governor and acting governor, deputy secretary of the 2013.01 party secretary of Guizhou provincial Party committee, provincial governor and party the 2015.07 Guizhou provincial Party committee secretary; 陈敏尔任贵州省人大常委会主任 孙志刚任贵州省省长–地方领导–人民网 人民网北京2月1日电 (唐嘉艺)据《贵州日报》消息,1月30日下午,贵州省十二届人大四次会议举行第三次全体会议。经过投票,陈敏尔当选为贵州省第十二届人民代表大会常务委员会主任;孙志刚当选为贵州省省长;李岷当选为贵州省第十二届人民代表大会常务委员会副主任;丁治学、刘福成当选为贵州省第十二届人民代表大会常务委员会委员。 据人民网地方领导资料库显示,陈敏尔现任贵州省委书记,孙志刚自2015年10月起代理贵州省省长,李岷此前担任贵州省财政厅厅长、党组书记。 陈敏尔同志简历 陈敏尔 陈敏尔,男,汉族,1960年9月出生,浙江诸暨人,1981年8月参加工作,1982年9月加入中国共产党,中央党校研究生学历。 1978.10 绍兴师范专科学校中文系中文专业学习 1981.08 绍兴师范专科学校宣传部干事 1982.09 浙江省委党校理论师资班学习 1983.05 浙江省绍兴市委党校理论教员 1984.01 先后任浙江省绍兴市委宣传部干事、副科长 1987.03 浙江省绍兴县委宣传部部长 1987.06 浙江省绍兴县委常委、宣传部部长 1989.08 浙江省绍兴市委宣传部副部长 1990.12 浙江省绍兴县委副书记 1991.02 浙江省绍兴县委副书记,县政府县长 1994.06 浙江省绍兴县委书记,县政府县长 1994.09 浙江省绍兴县委书记(其间:1995.09-1996.07在中央党校一年制中青年干部培训班学习) 1996.08 浙江省绍兴市委常委,绍兴县委书记 1997.11 浙江省宁波市委常委,市政府副市长 (1995.09-1998.07在中央党校在职研究生班法学专业学习) 1999.05 浙江省宁波市委副书记,市政府副市长 1999.09 浙江省宁波市委副书记 1999.12 浙江日报报业集团社长、党委书记 2001.12 浙江省委宣传部部长 2002.06 浙江省委常委、宣传部部长 2007.05 浙江省委常委、宣传部部长,省政府副省长 2007.06 浙江省委常委,省政府副省长(分管常务工作)、党组副书记 2012.01 贵州省委副书记 2012.12 贵州省委副书记,省政府副省长、代理省长、党组书记 2013.01 贵州省委副书记,省政府省长、党组书记 2015.07 贵州省委书记,省政府省长、党组书记 2015.08 贵州省委书记,省政府省长、党组书记,省军区党委第一书记 2015.10 贵州省委书记,省军区党委第一书记 2016.01 贵州省委书记、省人大常委会主任,省军区党委第一书记 十七届中央候补委员、十八届中央委员,十二届全国人大代表,十一届贵州省委委员。 (人民网资料 截至2016年2月) 孙志刚同志简历 孙志刚 孙志刚,男,汉族,1954年5月出生,河南荥阳人,1971年2月参加工作,1976年9月加入中国共产党,研究生学历,经济学博士。 1971.02 在河南省荥阳县当知青 1973.04 河南省荥阳县丁店水库干部 1973.09 在武汉钢铁学院炼钢专业学习 1976.09 在武汉钢铁学院当教师 1980.09 在上海财经学院工业经济专业攻读硕士研究生 1983.09 在中南财经大学经济研究所工作 1985.04 湖北省武汉市经委副主任 1986.11 湖北省武汉市体改委副主任 1987.02 湖北省武汉市计委副主任 1992.09 湖北省武汉市汉阳区委副书记,区政府代区长、区长 1993.03 湖北省武汉市政府副市长 1996.08 湖北省宜昌市委副书记,市政府市长 (1993.07-1997.06武汉大学政治经济学专业在职研究生学习,获经济学博士学位) 1999.03 湖北省宜昌市委书记,市政府市长,宜昌军分区党委第一书记 1999.09 湖北省宜昌市委书记,宜昌军分区党委第一书记 2002.04 湖北省宜昌市委书记、市人大主任,宜昌军分区党委第一书记 2002.06 湖北省委常委,宜昌市委书记、市人大主任,宜昌军分区党委第一书记 2002.08 湖北省委常委、省委秘书长,省直机关工委书记 2006.09 安徽省委常委 2006.10 安徽省委常委,省政府常务副省长、党组副书记 2010.12 国家发展和改革委员会副主任、党组成员兼国务院医改办主任 2013.03 国家卫生和计划生育委员会副主任、党组副书记兼国务院医改办主任(正部长级) 2015.10 贵州省委副书记,省政府副省长、代理省长、党组书记 2016.01 贵州省委副书记,省政府省长、党组书记 十二届全国政协委员、人口资源环境委员会委员,十一届贵州省委委员。 (人民网资料 截至2016年2月) 李岷同志简历 李岷 李岷,男,汉族,1956年5月出生,山西稷山人,1971年12月参加工作,1982年3月加入中国共产党,大学学历。 1971.12 在贵州化肥厂当工人 1978.11 在贵州财经学院财政金融系财政专业学习 1982.08 先后任贵州省财政厅文教行政财务处干部、办事员、副主任科员 1987.05 贵州省财政厅文教行政财务处副处长 1992.01 贵州省财政厅文教事业财务处处长 1996.09 贵州省财政厅省级机关财务处处长 1998.12 贵州省财政厅党组成员、机关党委书记 2001.09 贵州省财政厅副厅长、党组成员(其间:2003.09-2005.07在中央财经大学财政学专业研究生课程进修班学习) 2007.03 贵州省财政厅厅长、党组书记(其间:2007.10-2007.12在贵州省委党校地厅班学习) 2016.01 贵州省人大常委会副主任 十二届全国人大代表,十一届贵州省委委员。 (人民网资料 截至2016年2月) 更多频道原创 更多人事任免 点击查询更多地方领导资料 相关新闻:  相关的主题文章:

About hanson 9175 Articles
y6c1aPLKl$lO5k7REpe8jw1Z